През ноември в НДК

1 НОЕ
01 НОЕМВРИ /СРЯДА/
Култура Аними и ДНК
01 ноември | сряда | 19:30 ч.
идея и режисура: Анна Данкова
сценография: Станимир Генов
звук: trohi
костюми: Леда Екимова
със специалното драматургично съдействие на ghostdog
участват: Ива Свещарова, Виолета Витанова, Ирена Цветанова
фотограф: Боряна Пандова
изпълнителен продуцент ДНК: Петко Стоянов
„Голем“ осмисля консумацията като глобална епидемия, като титанична центрофуга от ресурс–продукт–боклук, като емоционална, сексуална, ресурсна, пазарна, информационна конституция на живота. „Голем“ аскетично избира рутинното действие на дъвченето на дъвка за единствено средство на театралното търсене. Дъвката е произведена, овкусена, химична, неразграждаща се. Единствената ѝ функция е удоволствието. След дъвчене дъвката се изплюва и се превръща в боклук. „Голем“ изследва консумацията като партньорство с консуматива, като псевдо-сбъдване на неосъзнати и никога несвършващи мечти. Проектът интерпретира вечния блян по рай, завъртащ цикъла „пустота – консумиране – замърсяване“ в контекста на древния еврейски мит за героя Голем.
--
Представлението е финансирано от Столична програма „Култура“ за 2016 г. и Министерство на културата на Република България.
Билети:  12|8 лв.
 

02 НОЕМВРИ /ЧЕТВЪРТЪК/

За трета поредна година Литературен клуб „Перото” ще връчи годишните си награди. Събитието ще се състои на 2 ноември от 19:00 часа и ще бъде своеобразно продължение на празничните чествания по случай Деня на народните будители. Награда „Перото“ ще получат творци с принос към българския литературен контекст, избрани сред номинираните в пет категории: „Детска литература“, „Поезия“, „Проза“, „Превод от български на чужд език“ и „Дебют“. Ще бъде връчена и Награда за цялостен принос.
 

03 НОЕМВРИ /ПЕТЪК/

На Нея с обич! Емил Димитров“ е завладяваща история за Артиста, за когото животът е музика, сцената – дом, а голямата любов – Публиката! Той изпя 400 песни, създаде първите български хитове, сред които и песните-химни „Моя страна, моя България“, „Ако си дал“ и „Писмо до мама“. Той е Емил Димитров! Един спектакъл за последната му мечта – да се срещне отново и за последен път с Нея – Публиката. По пътя към Нея времето се връща назад и разказва историята на  един живот, изпълнен с радости и болки, изпитания и победи, слава и самота – 3 ноември, 20:00 часа, зала 1.

В петък (3 ноември) от 19:00 часа в клуб „Перото“ ви очаква среща с учените-историци, партньори, телевизионните екипи и обществениците, реализирали проекта „История.bg“.
 
Creative Box и ДНК
03 ноември | петък | 19:30ч.
идея, хореография и изпълнение: Станислав Генадиев
дизайн осветление: Виктор Георгиев
дизайн звукова среда: Станислав Генадиев
сценография: Евгения Сърбева и Виктор Георгиев
творчески асистент: Виолета Витанова
психолог-консултант: Станислава Симеонова
изпълнителен продуцент ДНК: Петко Стоянов
„Синхроничност“ е пърформанс, който изследва взаимодействието между човека и света, без да го подчинява на тривиалната причинно-следствена логика. В основата на търсенето е принципът на синхроничността на К. Г. Юнг, който обяснява с обща теория възникването на досега възприемани като случайни събития. Същата теза присъства и в квантовата физика, която разглежда света като енергийно поле на взаимодействието – всичко е свързано с всичко и събитието е следствие от взаимното влияние между обектите. Тези предположения са основата на съвременни клонове на науката като ноетика и квантова психология и на художествени творби, формиращи постмодерността (Умберто Еко „Махалото на Фуко“).
На сцената е изградена класическа мандала, в която се намира човек, поставен в ситуация на взаимодействие със сложна система от аудиовизуални ефекти. Геометричните линии едновременно асоциират с вечното движение във времето, но и със синхроничността на събитията, които са отвъд разума.
Представлението не се препоръчва за хора с повишена фоточувствителност.
--
Проектът е финансиран от Столична програма „Култура“ за 2016 г. и се реализира в партньорство с НДК.
Билети:  12|8 лв.
 

04 НОЕМВРИ /СЪБОТА/

В събота (4 ноември) от 18:30 часа в клуб „Перото“ Мадлен Алгафари ще представи най-новата си книга.

Щастие! Що е то? Състояние, миг от вечността или просто понятие? Всички го търсим, но не всеки го намира? Знаем какво значи, но ни е трудно да го обясним? Някои твърдят че са го открили, но защо ли след малко усещат че им липсва? На всички тези въпроси ще ви отговори екипът на „Шоу-лекция за щастие“ на 4 ноември от 19:30 часа в зала 11 (книо „Люмиер Лидл“). Програмата е базирана изцяло на някои от текстовете на Иво Иванов от книгата му „Кривата на щастието“, като характерните за шоу-спектакъл средства и елементи, като песни, танци, аудио-визуални ефекти и др., придават развлекателен характер на сценичната адаптация.
 

05 НОЕМВРИ /НЕДЕЛЯ/

Едно от последните филмови заглавия – „Дамасцена“ ще можете да гледате от 5 до 9 ноември от 18:00 часа в кино „Люмиер Лидл“.
 

06 НОЕМВРИ /ПОНЕДЕЛНИК/

Представяне на книгата „Писмо до сестра ми“ от Мария Пеева и Люси Рикспуун ви очаква в понеделник (6 ноември) от 18:30 в Литературен клуб „Перото“. Мария Пеева, известна като Мама Нинджа, и практикуващият в САЩ доктор по клинична психология Люси Рикспуун създават роман, който се чете на един дъх, но топли дълго. С лекия си и емоционален език, пълнокръвни герои и неочаквани обрати „Писмо до сестра ми” е книга за живота, толкова истински, че прилича на роман. И за онези малки нащърбени ръбчета във всеки от нас, които ни помагат да се напасваме с другите. Защото връзките са пъзел от характери. Нима може да направиш сглобка с перфектно симетрична фигура?
 

07 НОЕМВРИ /ВТОРНИК/

Росица Кирилова ще зарадва своите почитатели с концерт, с който ще отбележи 35 години на сцена. Той е под наслов „Живей за мига“ и ще се проведе на 7 ноември (вторник) от 20:00 часа в зала 1. Певицата ще изпълни едни от най-големите си хитова, а заедно с нея не сцената ще се качат братя Аргирови, Георги Христов, Панайот Панайотов, Ваня Костова, Мими Иванова и др.

На 7 ноември (вторник) от 18:30 часа в клуб „Перото“ Издателство за поезия „ДА“ ще представи книгата с избрана поезия на проф. Цочо Бояджиев – „Обратното на слънчогледа“.
 
Метеор и ДНК
07 ноември | вторник | 19:30 ч.
08 ноември | сряда | 19:30 ч.
режисьор: Ани Васева
текст: Боян Манчев
музика: Константин Марков
апарати: Стефан Дончев
художник рисуван декор: Борис Делчев
концепция костюми: Ани Васева
изработка костюми: Дарина Стоименова, Емилиян Бонев, Катя Петрова, Теодора Бамбикова, Михаил Жекунов
интендант: Михаил Жекунов
 
с: Леонид Йовчев, Емона Илиева, Валери Георгиев, Мария Панайотова, Мартина Апостолова и Михаил Жекунов
„Пътуване към ада” е визуална поема.
„Пътуване към ада” е поетическа фантазия.
„Пътуване към ада” е театрална оратория.
„Пътуване към ада” е спектакъл за еуфорията от освобождаването на формите и желанията. За пространство без време. За радостното разбесняване на фантазията, каквото е у Бош, Брьогел, Данте и Блейк. Адът не е мястото на осъществяването или неосъществяването на желанията, а на откритието, че желанието започва и завършва в себе си. Където няма време, няма и развитие. Нещата са огледални образи на самите себе си.
Адът е експериментална хипотеза за форма на живот. Той разкрива ада не като неизбежност, а като необходимост.
Пътуването към ада е пътуване към себе си.
Адът не предстои. Адът вече се е случил. Адът е тук и сега.
„Където няма желание, там няма ад.
Където няма ад, там няма желание.”
--
Проектът е финансиран от Програма „Култура” на Столична община за 2017 г. и от Министерство на културата.
Билети:  12|8 лв.
 

08 НОЕМВРИ /СРЯДА/

Победителите от тазгодишното издание на класацията „Новатори в образованието“ ще бъдат обявени на официално събитие, което ще се проведе на 8 ноември (сряда) от 18:00 часа в Литературен клуб „Перото“. Класацията има за цел да привлече общественото внимание към позитивната промяна в българското образование. Амбицията на организаторите е да бъдат представени личностите, проектите и инициативите с най-голям принос към въвеждането на нови обучителни методи, технологични решения, както и добрият пример на истинска отдаденост към учебния процес, които променят представата ни за образование, създават нови възможности за усвояване на знания и правят ученето по-достъпно и стойностно за повече хора.
 
 
09 НОЕМВРИ /ЧЕТВЪРТЪК/

Испанската фламенко чил аут група Чамбао с концерт в София на 9 ноември (четвъртък) от 20:00 часа в зала 1. Вълшебният глас на Малага Ла Мари ще пренесе лятото чак до ноември, където ще направи разходка по цялата дискография на групата и последният им албум Nuevo Ciclo.

Книгата „Е“ от Светла Радкова ще бъде представена в четвъртък (9 ноември) от 18:30 часа в клуб „Перото“.
 

10 НОЕМВРИ /ПЕТЪК/

Любо Киров отново се качва на голямата сцена в зала 1 на НДК, за да представи новия си албум „Знам – най-доброто от Любо Киров“. Тази година на емблематичната дата 10 ноември от 20:00 часа концертът ще бъде и кулминацията на националното турне на изпълнителя. Любо Киров притежава един от най-красивите гласове в съвременната българска музика и ще се качи на сцената с невероятните музиканти: Живко Петров (клавиши), Ангел Дюлгеров (китара), Калин Вельов (барабани и перкусии), LaTiDa (вокали).

Книгата „Не ни е страх от тъмното“ от поредицата „Ана Ана“ ще бъде представена на 10 ноември (петък) от 18:30 часа в „Перото“.
 

11 НОЕМВРИ /СЪБОТА/

Най-легендарните евъргрийни от родната сцена през последните десетилетия ще можете да чуете на „Концертът“ – 11 ноември (събота) от 19:00 часа в зала 1. На сцената ще се качат едни от май-знаковите имена, сред които Йорданка Христова, Богдана Карадочева, Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Силвия Кацарова, Тони Димитрова, Искра Радева, Кристина Белчева, Джина Иванова, „5-те Сезона“, Дони и Нети, Стефан Димитров, Стефан Диомов, Веселин Маринов, Йордан Караджов, Михаил Белчев, СИГНАЛ, Хайгашод Агасян, Илия Ангелов, Кирил Калев, Кирил Маричков, Константин Белчев, Тодор Георгиев и със специалното участие на Недялко Йорданов.

На 11 ноември (събота) ДНК – Пространство за съвременен танц и пърформанс ще отбележи своя рожден ден с подобаващо парти. Ще бъде дадено началото и на ACT фестивал за свободен театър. На сцената ще видите ОСТАВА и Jin Monic. Началото е точно в 21:00 часа, а входът е свободен.
 
 
12 НОЕМВРИ /НЕДЕЛЯ/

Най-новият спектакъл на Лилия Абаджиева – „Ако нямах лоши сънища“ ще можете да гледате на 12 ноември (неделя) от 19:30 часа в Театър Азарян. В ролите се превъплъщават популярни лица от телевизионния екран като Александър Кадиев и Моню Монев, както и въздействащите актьори: Асен Данков, Васил Витанов, Васил Ряхов, Георги Кацарски и Никола Додов. Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев. „Ако нямах лоши сънища” е неизменна част от задълбочените дългогодишни търсения на Лилия Абажиева върху Шекспир.
 
RELATIVE COLLIDER | Франция
@АСТ Фестивал за свободен театър
и международна програма „Мигриращото тяло“
12 ноември | неделя | 20:00 ч.
на английски език
концепция: Лиз Санторо и Пиер Годар
хореография: Лиз Санторо
текст: Пиер Годар
композитор: Брендън Дохърти
костюми: Рейд Бартелм
участват: Пиер Годар, Синтия Копе, Лиз Санторо, Стивън Томпсън
На 12 ноември в рамките на АСТ Фестивал за свободен театър 2017 и съвместно с Международна програма „Мигриращото тяло“,  в ДНК ще гостува френското представление RELATIVE COLLIDER, по идея на Лиз Санторо и Пиер Годар. Relative Collider е машина, която предлага възможността да се види, да се оразмери, да се определи количеството, да се обмени и преживее информация между нервни системи. Relative Collider работи върху физиката на внимание, върху колизията на гледането. „Искаме да знаем защо, искаме да знаем как и искаме да покажем какво знаем. Ние подражаваме едни на други, за да представим онова, което не бива показвано.“ – казват авторите.
Relative Collider издирва точката на контакт между движение и текст, където и двете имат индивидуална цел в собственото им представяне пред публика. От гледна точка на тялото, Relative Collider изследва предположения, съсредоточавайки се в акта на виждането и в акта на присъствието, като усилия да се задържи вниманието на другите. В опит да бъдат разбрани физичните закони на присъствието заедно с другите, Relative Collider поставя въпросите за обмененото, създаденото и разрушеното по време на процеса на наблюдение.
Лиз Санторо е хореограф и изпълнител, живееща в Ню Йорк и Париж. Танцовото ѝ обучение започва в Балетното училище в Бостън. Завършва невронаука в Харвард. Тя изследва пърформативната роля на вниманието и диаметрално разположените връзки между това да наблюдаваш и да бъдеш наблюдаван. Наскоро тя получи наградата на New York Dance and Performance, наричана още Bessie Award, за последната ѝ работа с Пиер Годар - Watch It.
Пиер Годар завършва магистърска степен по приложна математика и работи като количествен анализатор. Неговият опит в театъра започва през 2005 г., когато става технически и сценичен стажант. По-нататък през годините работи като техник, асистент по светлинния дизайн, реквизитор, сценичен мениджър, асистент-режисьор, асистент-хореограф и режисьор. Работата му е фокусирана върху преосмислянето на много от допусканията, правени за театъра. Пиер Годор започва да работи с, така да се каже – текстови материал от съвременния танц, невронауката, компютърната наука и лингвистиката.
---
Международна програма „Мигриращото тяло” се се финансира по Столична програма „Култура” на Столична община за 2017 г. Гостуването на спектакъла „Relative Collider” се осъществява с подкрепата на Френски институт в България.
Билети:  12|8 лв.
 

13 НОЕМВРИ /ПОНЕДЕЛНИК/

Трите най-големи български фолклорни състава – емблеми в музикалното и танцовото ни изкуство – ансамбъл „Филип Кутев“, „Тракия“ и „Пирин“ ще стъпят на една сцена, за да премерят сили в НОЩ НА АНСАМБЛИТЕ – 13 ноември (понеделник) от 19:30 часа в зала 1. За трети пореден път трите ансамбъла се сливат в един спектакъл, за да покажат красотата на българския фолклор. Събитието е единствено по рода си и събира най-добрите танцьори, певци и инструменталисти на една сцена в ритъма на истинска българска фолклорна музика.
 
WORST CASE SCENARIO (23 THOUGHTS ABOUT CONFLICT) | Израел
@АСТ Фестивал за свободен театър
13 ноември | понеделник | 20:00ч.
 
На английски с български субтитри
концепция: Намер Голан, Даниел Коен Леви
сценография и сценичен мениджър: Михал Пинто
сценично осветление: Йоав Барел
участват: Намер Голан, Даниел Коен Леви, Гил Лави, Томилио Мунц
продуцент: WCS COMPANY | Израел
Професионален жонгльор, акробат и танцьор, музикант и изобретател и смела жена воин представят архив от 23 мисли за конфликти, които са събрали в продължение на една година. Всеки от конфликтите се е случил в действителност. Работата донася една уникална гледна точка на лични и ежедневни конфликти по различни теми, значими или общи от гледната точка на живота в Близкия изток.
Worst Case Scenario е съвместна разработка на четирима независими артисти от различни сфери на изкуството с опит в пърформанса, цирка и музиката. В своята работа те изобразяват сложен образ на реалността от една поетична гледна точка, съчетавайки го със своите виртуозни способности в уникалните си дисциплини.
---
Гостуването на спектакъла се осъществява с подкрепата на Посолство на държавата Израел.
Билети:  12|8 лв.
 

14 НОЕМВРИ /ВТОРНИК/

Камен Донев ще изнесе своята лекция №2 „За всеобщата просвета“ на 14 ноември (вторник) от 20:00 часа в зала 1. Втората лекция построена аналогично на предишния спектакъл, със същия дидактичен характер и абсолютна невъзможност да бъде преразказана, постановката е двучасов полиспектакъл, понеже Донев не е сам, макар и в повечето време да е физически сам на сцената. Там са бързотечното му слово и неподражаем скороговор от тотални безумия и житейски мъдрости; там е като че ли бездънното му дихание, благодарение на което използва всяка част от сцената, танцувайки английски валс, грузински танц, диско, суинг, а след това запява ария от Риголето. Там е целият му арсенал от смешки и уроци, гъвкавост на ума, таланта и физическия потенциал.
 
ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард @АСТ Фестивал за свободен театър
Нейно Величество Тенджерата под Налягане и ДНК
14 ноември | вторник | 18:00 ч.
идея и концепция: Александър Митрев и Ида Даниел
текстове: Томас Бернхард, Александър Митрев и Ида Даниел
превод: Владко Мурдаров и Александър Андреев
музика: Тодор Стоянов и Александър Даниел
сценична среда: Тита Димова-Вантек
участват: Александър Митрев, Цвети Даскалова и Деница Даринова
„ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард" напомня на лекция и театрално изследване, в което методът е фокусиран върху поставянето под въпрос: на държавното, на националното, на социалното, на институциите, на наградите, на финансовите отношения, на приятелствата, на днешното. В сценичното действие внимателно проникват потенциалното, възможното и съвременността.
Идеята за спектакъла е на две от най-интересните имена в полето на свободния театър у нас - актьорът Александър Митрев и режисьорката Ида Даниел. Двамата правят своеобразен колаж от собствени текстове и откъси от различни произведения на Томас Бернхард, сред които последната му книга „Моите награди“ и пиесите „Мъртвец“, „Мач“, „Клаус Пейман отива да си купи панталони и идва с мен да яде“.
Томас Бернхард е австрийски белетрист, поет и драматург, смятан за един от най-важните немскоезични писатели след Втората световна война.
Автор на множество романи и театрални пиеси, носител на престижни литературни награди и отличия, Томас Бернхард гледа директно в прикриваните тайни, в раните и срама на австрийското общество.
--
С финансовата подкрепа на Австрийско Посолство в България и Министрество на Културата на България.
Билети:  12|8 лв.
 
Издателство „Жанет 45“ ще представи книгата „По колко пъти на ден не умираме“ от Тошка Иванова – вторник (14 ноември).
 

15 НОЕМВРИ /СРЯДА/

„АКО НЯМАХ ЛОШИ СЪНИЩА“
Авторски спектакъл на Лилия Абаджиева по Уилям Шекспир
15 ноември 2017 | 19:30 ч.
участват: Александър Кадиев, Асен Данков, Васил Витанов, Васил Ряхов, Георги Кацарски, Моню Монев, Никола Додов
сценография и костюми: Васил Абаджиев
музикална картина: Лилия Абаджиева
фотограф: Павел Червенков
Билети: 15|12 лв.
(На касите на Билетен център – НДК и онлайн на http://maniakino.com/npc_ws_pg_home.php)
Пълно вглъбяване на режисьора в Шекспировите текстове, ефектни декори и въздействащи актьори – с някои от които Лилия Абаджиева работи от години, а други дебютират в нейни спектакли. Това са само част от характеристиките на постановката „Ако нямах лоши сънища“, която софийската публика ще види на 12 и 15 ноември в Театър Азарян, НДК.
В ролите се превъплъщават популярни лица от телевизионния екран като Александър Кадиев и Моню Монев, както и въздействащите актьори: Асен Данков, Васил Витанов, Васил Ряхов, Георги Кацарски и Никола Додов. Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев.
„Ако нямах лоши сънища” е неизменна част от задълбочените дългогодишни търсения на Лилия Абажиева върху Шекспир.
„С работата ми по Шекспир са свързани всички етапи от развитието ми като режисьор. Обърнах се към Шекспир още в ранните си студентски години. Светът на Шекспир ме предизвиква и възторгва едновременно, той е път за себепознание и изследване на човешкото в човека; на човека в гранична ситуация там, където абсурдът, надеждата и смъртта си разменят реплики. Шекспир през поезията и философията изразява вътрешния свят на човека. Той ни кара да вярваме, че съществува известна точка на духа, от която нататък животът и смъртта, реалното и въображаемото, божественото и демоничното престават да бъдат схващани като противоречия.”
 
 
16 НОЕМВРИ /ЧЕТВЪРТЪК/

Дебютният игрален филм на режисьора Галин Стоев „Безкрайната градина” ще е откриващата лента на 31-вото издание на Киномания. Най-утвърденият кинофорум в България се продуцира от НДК и ще продължи от 16 до 30 ноември.
 
SHAMEBOX @АСТ Фестивал за свободен театър
Брейн Стор Проджект и ДНК
16 ноември | четвъртък | 20:00ч.
идея, реализация и изпълнение: Ива Свещарова и Вили Прагер
музика: Емилиян Гацов – Елби
консултанти: Нели Митева и Мира Тодорова
фотограф: Боряна Пандова
графичен дизайн на рекламни материали: Георги Флоров
В най-новото си представление shamebox, Ива Свещарова и Вили Прагер затварят себе си и срама в сценичната кутия, за да го изучат отвътре. Влизат в нея като деца, водени от безграничното, дори нагло, любопитство. Но играта загрубява и инфантилните желания стават все по-безсрамни. Затова Свещарова и Прагер преминават в обезопасените виртуални кутии, които онлайн пространството благодатно предлага, за да продължат да си играят. Често пъти по брутален начин. Но и смешен до гротеска.
Факт е обаче, че с многобройните си проекти в полето на съвременния танц и пърформанс досега, Ива Свещарова и Вили Прагер несъмнено са демонстрирали умението си провокативно и интересно да нахлуват в чувствителни територии. Заедно, поотделно и в сътрудничество с разнообразие от артисти от страната и чужбина, те са сред създателите на  работи като „Balkan Dance Reality Show“, „Нашето последно па де дьо по Галина Борисова“, „Strip naked, talk naked“, “Victory Day”, “Sequel For The Future”, „Музей на хигиената“. Освен това, като част от артистичния колектив „Брейн Стор Проджект“, са и сред организаторите на международния фестивал „Антистатик“.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура"
на Столична община за 2016 г. и със съдействието на Център за съвременен танц Кайро.
Билети:  12|8 лв.
 
Представяне на стогодишното юбилейно издание на книгата „Всичко от мен за Неговата прослава“ на Осуалд Чеймбърс ви очаква на 16 ноември от 18:00 часа в клуб „Перото“.
 

17 НОЕМВРИ /ПЕТЪК/

ТУК ДОЛУ ВСИЧКИ ЛЮЛЯЦИ УМИРАТ @АСТ Фестивал за свободен театър
Галина Борисова
17 ноември | петък | 18:00ч.
идея, реализация и изпълнение: Галина Борисова
репетитор: Елисавета Маринова
сценография и костюм: Ралица Тонева
драматургичен консултант: Боян Манчев
музикален консултант: Румен Бальозов
“Идеите са наследници на тъгата, когато тъгата се превърне в идея, тя вече няма силата да наранява сърцето.”
„Понякога в следобедното небе се рее една бяла луна, подобно на малко облаче, бледа, без блясък, сякаш актриса, която не е наред в това действие, но излиза на сцената, за да погледа колегите си, както е по домашно облекло, криейки се в дъното на сцената, за да не бие на очи.“
Марсел Пруст
Бих могла да ви кажа какво съм изследвала, ако не бях чела Марсел Пруст и не бях oбсебена от музиката на Рихард Вагнер и Ленард Коен. Сега се чувствам толкова несигурно танцуваща, че несигурността ми принадлежи към един друг свят. Бих могла да ви кажа какво съм изследвала, ако знаех. Но тъй като всичките ми предположения могат да бъдат оспорвани, няма да ви напрягам с обяснения дали „обектът се връща от дълъг път през тясната рамка на половинчато отворена врата, безкрайно отдалечен, в цвят съвсем различен, кадифен, със сияние на някаква намеса на светлина, или се появява, танцува, но принадлежи към един друг свят”.
Бих искала да говоря за любовта, ако знаех и бих могла да я опиша. Бих искала да зная повече за смъртта, която често ни тормози поради несигурността си да се случи в идеалния за нас вариант.
Няма да мога да ви кажа и какво е за мен тъгата, тъй като съм я изоставила дотам, че да не ми се мярка повече пред очите и не допускам за дълго да се завръща. Бих могла да кажа и какво е за мен изкуството, въпреки че не е скромно да изказвам преценката си за което и да е произведение.
Галина Борисова
--
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата и фондация Етюд. Специални благодарности на Елисавета Маринова и галерия Етюд.
Билети:  12|8 лв.
 
От 17 до 19 ноември в зали 7, 8 и 9 на НДК ще се проведе DiVino.Taste – изложение на българските винопроизводители със съпътстваща програма от Майсторски класове и лекции. Изложението на български вина през 2017 ще събере над 60 от най-добрите български производители, които ще представят вината пред взискателната публика.
 

18 НОЕМВРИ /СЪБОТА/

Ежемесечната дискусия, част от Година на детската книга, организирана от Национален център за книгата ще се проведе в събота (18 ноември) от 16:00 часа в клуб „Перото“.
 

21 НОЕМВРИ /ВТОРНИК/

Орлин Горанов – певец с универсални качества и завладяваща харизма, ще посрещне 60-ия си рожден ден на сцената. Любимецът на няколко поколения тръгва на НАЦИОНАЛНО ЮБИЛЕЙНО ТУРНЕ. Програмата е специално създадена за личния празник на незалязващата звезда, а идеята и организацията е на „БГ Мюзик къмпани”. Мотото на концертите е „Орлин Горанов на 60 – Златните дуети на България”. Това подсказва, че освен в  най-любимите песни от соловия репертоар на певеца, публиката ще го аплодира и в дует. Нежното присъствие ще бъде представлявано от Кристина Димитрова, Маргарита Хранова, Тони Димитрова, Мариана Попова – 21 ноември (вторник), 20:00 часа, зала 1.

На 21 ноември от 18:30 в клуб „Перото“ Яница Радева ще представи книгата си „Пътят към Тива“.
 
HYSTER
Тихо пространство, Фондация СИДЕЯ и ДНК
21 ноември | вторник | 19:30 ч.
спектакъл на Младен Алексиев
сценография и костюми: Златна Михайлова
авторска музика: Калин Николов
асистент-режисьор: Росица Младенова
асистент-драматург: Пламен Харманджиев
графичен дизайн: Стоян Атанасов
изпълнителен продуцент: Светлозара Христова
изпълнителен продуцент ДНК: Петко Стоянов
с участието на Ана Табакова, Анна Манолова, Васил Читанов
HYSTER - спектакълът на режисьора Младен Алексиев, е едно от най-новите заглавия в програмата на ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс. В края на изминалия сезон представлението бе изиграното на две премиерни дати.
HYSTER е спектакъл, чието заглавие и последователност на епизодите се решава от алгоритъм в деня на всяко негово представяне пред публика. HYSTER е постоянен процес, чиято определяща база е зависима от 40 думи и словосъчетания. Този „списък на тревогите“ получава своя рейтинг в Google News преди всяко изиграване и по този начин определя последователността на сцените. Поради това е малко вероятно структурата на едно представление напълно да повтори тази на предишното.
HYSTER (откъс):
„От там тя писа: В една статия попадам на следния фрагмент: „Романите, в крайна сметка, се оказват деликатни структури, в които една история поставя под въпрос достоверността и реалното съществуване на друга. При все това като че ли техните автори ценят най-високо именно тази свързаност на историите, представяйки ни я като абсолютна стойност. Една безкрайна мрежа е всичко, което им е необходимо, за постигането на смисъл. Всички тези романи са неудържимо центростремителни. Различните истории се преплитат, удвоят и утрояват самите себе си. Персонажите непрестанно провиждат връзки, препратки, сюжети и параноични паралели. Има нещо дълбоко параноично във вярването, че всяко нещо е свързано с всичко останало.“
--
Спектакълът е копродукция на Тихо пространство, Фондация СИДЕЯ и ДНК – Пространство за съвременен танц и пърформанс с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Програма „Култура“ на Столична община.
Реализиран в партньорство с LINDA, Дерида Денс Център, Concept Studio, Athlon
Билети:  12|8 лв.
 

22 НОЕМВРИ /СРЯДА/

ТОТАЛНА ЩЕТА
Метеор и ДНК
22 ноември | сряда | 19:30 ч.
автор и режисьор: Ани Васева
драматург: Боян Манчев
художник: Георги Шаров
музика: Константин Марков
участват: Галя Костадинова и Леонид Йовчев
фотография: Георги Димитров
връзки с обществеността: Михаела Люцканова
изпълнителен продуцент ДНК: Петко Стоянов
ТОТАЛНА ЩЕТА  е комедия за щетата, която си нанасяме, живеейки. За любовта, красотата, изкуството. За безпричинните афекти.
Спектакъл от, за и с хора, животни и цветя.
Животът е преразход на енергия, енергия, която не се преобразува никога - косматите тела на нашите афекти, нашите космати любимци, нашите космати двойници. Към този преразход, до тотално изнемогване, е устремена и „Тотална щета“.
 
„Няма пречки пред любовта (освен физически).“
ТОТАЛНА ЩЕТА  е физически спектакъл на една от най-оригиналните в момента групи от съмишленици в независимата българска сцена между театъра и пърформанса. През годините театралният автор и режисьор Ани Васева изгражда тясно сътрудничество с философа Боян Манчев и актьорите Леонид Йовчев и Галя Костадинова. Тя развива своя система на работа, която включва личния опит на участниците и импровизация, достигайки до силно експресивен физически и театрален език. Представленията им предизвикват силен интерес, като сред тях са "Малдорор“ по Лотреамон (моноспектакъл на Леонид Йовчев), „Пиеса за теб“ по текст на Ани Васева, „Пиеса за умиране“ по текст на Боян Манчев и Ани Васева и др.
--
Проектът е финансиран от Програма „Култура” на Столична община за 2016 г.
Билети:  12|8 лв.
 

23 НОЕМВРИ /ЧЕТВЪРТЪК/

Веселин Маринов отново събира своя бенд за представяне на новия албум „Представи си…“. Музика на живо, най-актуалното в света на ефектното осветление и технологиите, нови песни и най-обичаните хитове на популярния изпълнител гарантират отново шоу на световно ниво – 23 и 24 ноември, 19:00 часа, зала 1 на НДК.
 
IAB Mixx Awards са награди за интерактивен маркетинг и са еталон за постижение в дигиталния бизнес по целия свят. Победителитe вдъхновят интернет общността и посочват бъдещите тенденции в бранша. Наградите са приети не само като най-съществен показател в света за най-добрите онлайн кампании, а и като състезание за цялата дигитална индустрия.
 
През ноември в София ще се проведе третото издание на престижния конкурс, който все още остава единствената платформа, даваща възможност да бъдат представени и отличени най-добрите практики в дигиталния маркетинг у нас – 23 ноември (четвъртък) от 14:30 часа в кино „Люмиер Лидл“.
 
УЪРКШОП с Тражал Харел (Trajal Harrel) | САЩ, Белгия
Meждународна програма „Мигриращото тяло”
23 ноември | четвъртък | 18:00 ч. – 21:00 ч.
с предварително записване на dnk@ndk.bg  
за повече информация следете FB страницатa ни: fb.me/dnkSpace
 
 
24 НОЕМВРИ /ПЕТЪК/

JUDSON CHURCH IS RINGING IN HARLEM (MADE-TO-MEASURE) | САЩ, Белгия
TWENTY LOOKS OR PARIS IS BURNING AT THE JUDSON CHURCH (M2M)
Международна програма „Мигриращото тяло“
24 ноември | петък | 19:30 ч.
На 24 ноември в София за пръв път ще гостува един от най-авторитетните и иновативни млади творци на нашето време – хореографът Тражал Харел.
„Kакво би се случило ако воуг артистите от Харлем се включат в представленията на постмодернистите от Джъдсън Чърч през 1963?“, пита Тражал Харел в Judson Church is Ringing in Harlem (Made-to-Measure)/Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church (M2M).
Тази хипотетична ситуация, използвана за вдъхновение и отправна точка в  спектакъла, създава един екстравагантен сблъсък между минимализма на Джъдсън Чърч и пищността на воугинг културата, който поставя под въпрос собствените ни разбирания за раса, класово общество, сексуалност и богатство.
Judson Church is Ringing in Harlem (M2M)/Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church (M2M), е работа, която се адаптира към различни пространства, в които бива представяна.
Тражал Харел съумява да подреди тази необичайна и неочаквана среща между воугинг културата и постмодерния танц. Вместо да пресъздава усещането на контракултурата от късните 60-те, той поставя тялото отново в центъра на сцената като сърцевина, около която Аз-ът може да се формира или да функционира като пресечна точка, която настоява за различност.
Въпреки това, Харел не се задоволява просто с реконструирането на въображаема историчност – той иска да предизвика съвременния зрител, като го постови на предела между тези два свята и му предложи История, интерпретирана през призмата на тялото.
По време на гостуването си в ДНК, Тражал Харел ще направи и уъркшоп за професионалисти, студенти и артисти, работещи във всички сфери на съвременните изкуства. 
--
Спектакълът гостува с подкрепа на Фондация „Америка за България“, чрез Програмата за българо-американски обмен в областта на изпълнителските изкуства, администрирана от Фондация „Арт Офис“ .
 
Представлението е част от Международна програма „Мигриращото тяло“ на ДНК, финансирана от Столична програма „Култура” на Столична община за 2017 г.
Билети:  12|8 лв.
 

25 НОЕМВРИ /СЪБОТА/

Д-р Рюдигер Далке пристига в България, за да проведе еднодневен семинар на тема „Болестта като символ – семинар за духовно и физическо здраве“ – 25 ноември (събота) от 09:00 до 16:00 часа в зала 2 (Театър Азарян).
 

26 НОЕМВРИ /НЕДЕЛЯ/

След големият интерес, който предизвика спектакъла Neo Dervish, игран четири пъти в Народен театър „Иван Вазов“ ще бъде представен отново на нова сцена - Tеатър Азарян в НДК – 26 ноември от 18:00 часа. NEO DERVISH е авторски танцово-музикален и визуален спектакъл на Ziya Azazi и 3inSpirit. „С този спектакъл искаме да Ви дадем нещо, което е отвъд думите, нещо което е в областта на чувствата и усещанията.... нещо, което кара душата и съзнанието да търсят още по-непримиримо от къде идват и от какво са част!“
 

27 НОЕМВРИ /ПОНЕДЕЛНИК/

„АЗ, СИЗИФ“
27 ноември 2017 | 19:30 ч.
„Всяка съдба може да се превъзмогне с презрение.”
„Митът за Сизиф” от Албер Камю
Режисура и драматургия: Веселка Кунчева
Сценография и кукли: Мариета Голомехова
Музика: Христо Намлиев
Хореография: Мария Димитрова
Осветление: Веселин Христов
С участието на Стоян Дойчев
Текстът в спектакъла се изпълнява от Леонид Йовчев
„В спектакъла „Аз, Сизиф” изследваме пътя на непрекъснатото завръщане на Човека към себе си. Още в античността философите съзират абсурдността на човешкото поведение. По какъвто и път да тръгне, в каквото и да се опитва да се превърне, каквито и бягства да прави, Човек вечно се завръща към себе си. Човешкият живот е повторение на едно и също действие. Спираловидно, еднакво, предвидимо. И този безкраен акт ни кара да се замислим не над смисъла, а над безсмислието на човешкия живот.”
Веселка Кунчева
 
Представяне на книгата „Целта е върхът“ от Петер Хабелер ви очаква на 27 ноември (понеделник) от 18:30 часа в клуб „Перото“.
 

28 НОЕМВРИ /ВТОРНИК/

Ансамбъл „Чинари“ представя нов авторски спектакъл в навечерието на 25-тата си годишнина! „МИСТИЧЕН РИТЪМ“ е най-новият авторски спектакъл на ансамбъл „Чинари“. Той ще бъде представен за първи път на 28 ноември от 19:30 часа в зала 1.
 

29 НОЕМВРИ /СРЯДА/

Модерен балет номер едно в Русия отпразнува 30 години от създаването си с нов шоу-спектакъл „ШАНТАВ СЪН“! Българската публика ще има удоволствието да види новата програма на „ТОДЕС“ на 29 ноември от 20:00 часа в зала 1 на НДК. Сюжета на спектакъла разказва как един ненадеен сън в чакане за полет може да ни отведе навсякъде по света, без дори да напускаме летището. По време на концерта си у нас „ТОДЕС“ ще пренесат публиката в паралелно измерение на най-шантавите сънища, които динамично сменят сценарии, настроения и географски ширини. Заедно с танцьорите, зрителите ще пропътуват през Русия, Египед, Дивия Запад, далечния Изток и много други интригуващи дестинации. Емоционалният заряд на всеки танц в зрелищния спектакъл е тотално различен и ще накара публиката да усети целия спектър на човешките чувства. Зрителите ще имат възможността да съпреживяват бурните страсти на всяка от историите в приказния сън на „ТОДЕС“, възхищавайки се на изяществото на хореографията, енергията на танцьорите и хумористичните етюди!
 
Издателство „Ентусиаст“ представя книга „Смисълът“ на Людмила Филипова – 29 ноември, 19:00 часа в клуб „Перото“.

ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард
Нейно Величество Тенджерата под Налягане и ДНК
29 ноември | сряда | 19:30 ч.
идея и концепция: Александър Митрев и Ида Даниел
текстове: Томас Бернхард, Александър Митрев и Ида Даниел
превод: Владко Мурдаров и Александър Андреев
музика: Тодор Стоянов и Александър Даниел
сценична среда: Тита Димова-Вантек
участват: Александър Митрев, Цвети Даскалова и Деница Даринова
„ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард" напомня на лекция и театрално изследване, в което методът е фокусиран върху поставянето под въпрос: на държавното, на националното, на социалното, на институциите, на наградите, на финансовите отношения, на приятелствата, на днешното. В сценичното действие внимателно проникват потенциалното, възможното и съвременността.
Идеята за спектакъла е на две от най-интересните имена в полето на свободния театър у нас - актьорът Александър Митрев и режисьорката Ида Даниел. Двамата правят своеобразен колаж от собствени текстове и откъси от различни произведения на Томас Бернхард, сред които последната му книга „Моите награди“ и пиесите „Мъртвец“, „Мач“, „Клаус Пейман отива да си купи панталони и идва с мен да яде“.
Томас Бернхард е австрийски белетрист, поет и драматург, смятан за един от най-важните немскоезични писатели след Втората световна война.
Автор на множество романи и театрални пиеси, носител на престижни литературни награди и отличия, Томас Бернхард гледа директно в прикриваните тайни, в раните и срама на австрийското общество.
--
С финансовата подкрепа на Австрийско Посолство в България и Министрество на Културата на България.
Билети:  12|8 лв.
 

30 НОЕМВРИ /ЧЕТВЪРТЪК/

Среща-разговор с проф. Елисабет Оксфелт /Норвегия/ на тема „Мигрантската литература в скандинавските страни и образът на „другия“ ще се състои на 30 ноември в клуб „Перото“. Поводът 25-годишнината от създаването на специалност „Скандинавтика“ към СУ.
 
Хендмейд фест – събитието за ръчно правени изделия отново ще гостува на НДК в дните от 30 ноември до 5 декември на етажи 0-2 от 10:00 до 20:00 часа.
Място на провеждане: Национален дворец на културата, бул. „България“ 1

Коментари

Още събития